Etiopia - Fotografie i kolekcja sztuki etnicznej Elżbiety Smoleńskiej
Czwartek, 11. Listopad 2010 15:19

Na wystawę składają się zdjęcia zrobione podczas dwóch wypraw do Etiopii - w 2006, na północ, między innymi do Lalibeli, Aksum i Gondar, oraz w 2007 roku, na południe, w dolinę rzeki Omo.smolenska_zaproszenie_10_15

Wystawie towarzyszy również pokaz slajdów z muzyką zarejestrowaną podczas nocnego nabożeństwa wielkanocnego w Lalibeli, gdzie znajduje się kilkanaście unikatowych, pochodzących z XII-XIII wieku wykutych w skale swiątyń oraz podczas procesji w Niedzielę Palmową w Aksum.

Woń mirry i kadzidła, odgłosy sistrum i rytualnych bębnów kebero, inkantacje mnichów, odziani w barwne szaty duchowni niosący wspaniałe relikwie: ażurowe krzyże z litego srebra, stare manuskrypty i bogato zdobione parasole i baldachimy, okrywające Arkę Przymierza, a przede wszystkim rozmodleni wierni, przybywający na procesję z oddalonych o kilka dni drogi górskich wiosek, to obrazy i dźwięki, które, mamy nadzieję, przybliżą Państwu niezwykłą religijną wrażliwość mieszkańców Etiopii.

web_2372

Z drugiej wyprawy w niedostępne zakątki doliny rzeki Omo Elżbieta Smoleńska  przywiozła zupełnie inne zdjęcia. Portrety zamieszkujących te tereny plemion między innymi Mursi, Hamer, Konso i niedoścignionych w ozdabianiu ciała Karo. 

Są tu portrety pięknych kobiet z plemienia Hamer, o lśniącej skórze pokrytej ochrą, które z niezwykłą gracją obnoszą swoje blizny – ślady po obrzędzie inicjacji ich krewnych.

Są też portrety kobiet z plemienia  Mursi z charakterystycznymi krążkami z czarnej gliny noszonymi na dolnej wardze i ozdobami z bawolich rogów, żeliwnych obręczy i łańcuchów.

Jednak nie tylko sam wygląd powoduje, że Mursi cieszą sie złą sławą. Kałasznikowy są tam nieodłączną częścią stroju...

Z Etiopii przyjechała również licząca ponad 60 eksponatów kolekcja etnicznej biżuterii i ozdób plemiennych, rzeźbionych, drewnianych podgłówków, glinianych krążków plemienia Mursi, filigranowych krzyży z Lalibeli, fragment manuskryptu i pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku.

Wszystkie te fascynujące przedmioty i fotografie będzie można obejrzeć juz 17 listopada 2010 roku w galerii Fabryka Koronek w Warszawie.

GALERIA SZTUKI FABRYKA KORONEK
Burakowska 5/7  (II piętro)
01-066 Warszawa
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
+48 501 250 421