Zjazd członków i przyjaciół Stowarzyszenia Selam 2010 – relacja
Wtorek, 15. Czerwiec 2010 21:01

W dniach od 1 do 3 maja br. na terenie ośrodka wypoczynkowego Kołatka (powiat krośnieński, województwo lubuskie) odbył się kolejny, jedenasty już doroczny zjazd członków i przyjaciół Stowarzyszenia Etiopsko-Polskiego Selam.

Tegoroczne spotkanie było doskonałą okazją do poznania wspaniałej kultury Etiopii przez polskich uczestników zjazdu oraz odkrycie, że pod warstwą wosku (stereotyp kraju suszy, biedy i głodu) lśni złoto - kraj gór, zieleni, szczęśliwych i gościnnych ludzi. Wzajemnemu poznaniu kultur służyła zorganizowana wystawa zdjęć i rekwizytów etiopskich i polskich, projekcja filmów o Etiopii, pokazy polskich i etiopskich tańców oraz wspólny udział w konkursach i zabawach przy muzyce pochodzącej z obu krajów. W czasie zjazdu nie zabrakło także najważniejszego dania etiopskiego – indżery (injery), czyli placka o lekko kwaskowatym smaku, wypiekanego ze specjalnej mąki, pochodzącej z nasion trawiastej rośliny o nazwie tef.

W trakcie trzydniowego spotkania zorganizowano zebranie członków stowarzyszenia, podczas którego omówiono i podsumowano działalność organizacji w minionym roku oraz wysunięto postulaty i opracowano plan na rok 2011. Zjazd był także okazją do wymiany doświadczeń na polu naukowym, jako że członkami stowarzyszenia są studenci etiopistyki z Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Organizacja zjazdu przyczyniła się do poznania i promocji Ziemi Lubuskiej. W programie przewidziano bowiem zwiedzanie historycznych, kulturalnych i ważnych dla regionu miejsc turystycznych. Goście zwiedzili Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim, uczestniczyli w III Krośnieńskim Jarmarku Majowym, odwiedzili Zakład Elektrowni Wodnych w Dychowie oraz mieli okazję przejażdżki bryczką po gospodarstwie agroturystycznym w Bronkowie.

Organizacja całego przedsięwzięcia była współfinansowana ze środków Województwa Lubuskiego w ramach projektów "Polska i Etiopia - daleko, a jednak tak blisko" oraz "Polska i Etiopia - dwie kultury, jeden dom".

W zjeździe uczestniczyli: Ambasador Etiopii w Berlinie, lubuscy parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych samorządów, członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Selam.

Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego ważnego, dla wszystkich członków naszego stowarzyszenia, wydarzenia raz jeszcze serdecznie dziękujemy.