Etiopscy kurierzy rowerowi
Niedziela, 28. Czerwiec 2009 00:00
Z wielką radością informujemy, że właśnie wystartował projekt Kurierzy rowerowi Addis Abeba – Etiopia. To pierwsza tego typu inicjatywa w Etiopii. Jej celem jest pomoc w założeniu w Addis Abebie spółdzielni socjalnej zajmującej się dostarczaniem przesyłek kurierskich. Dla miasta, które według niektórych szacunków liczy 5 mln mieszkańców, gdzie liczba samochodów rośnie jak szalona (a wraz z nią korki na ulicach), gdzie internet jako sposób komunikacji często zawodzi, a ponad połowa młodych ludzi nie może znaleźć pracy, kurier na rowerze to idealne rozwiązanie.

Projekt koordynują Stowarzyszenie EFTE (www.efte.org) oraz etiopska organizacja pozarządowa LIVE Ethiopia (http://www.liveethiopia.org/). Jest on współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 roku.

Do projektu wyselekcjonowanych zostało 15 osób (11 mężczyzn i 4 kobiety), pochodzących z grup podwyższonego ryzyka. Pełną parą ruszyły szkolenia. Na początek przyszli członkowie spółdzielni zapoznawali się z projektem, mieli szkolenie antykorupcyjne i ogólne z zakresu pracy organizacji pozarządowych, i pracy projektem. Żeby założyć spółdzielnie przyszli kurierzy przeszli warsztat z procedury zakładania, celowości i zasad prowadzenia spółdzielni.

Kolejną umiejętnością jaką nabyli to zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przypadku Addis Abeby jest to bardzo ważny warsztat, bo pomimo tego, że kurierzy będą jeździć w odblaskowych kamizelkach rowerowych to jednak muszą wiedzieć jak bezpiecznie poruszać się po drodze.

W Polsce tymczasem ruszyła promocja projektu. Na facebooku założona została grupa: Biking Couriers Ethiopia http://www.facebook.com/ Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia EFTE własnymi rękami wykonali baner informujący o projekcie. Już niedługo pojedzie on do Addis i zawiśnie na ulicach stolicy Etiopii.